Obec Podhájska
ObecPodhájska

Uzavretie manželstva

Vyhlásenie o uzavretí manželstva vykonajú snúbenci na matričnom úrade určenom pre obvod, v ktorom má jeden z nich trvalý pobyt pred starostom alebo povereným poslancom obecného zastupiteľstva za prítomnosti matrikára. Žiadosť o uzavretie manželstva podávajú na matričnom úrade obaja partneri. Pre podanie žiadosti je príslušný ten matričný úrad, kde má jeden zo snúbencov trvalý pobyt. Na odôvodnenú žiadosť snúbencov môže miestne príslušný matričný úrad povoliť uzavretie manželstva pred iným matričným úradom. Ak ide o uzavretie manželstva na matričnom úrade, dohodne pracovníčka matriky s partnermi čas a miesto obradu. Ak ide o uzavretie manželstva pred orgánom cirkvi, zašle matričný úrad vyplnené tlačivo príslušnému orgánu cirkvi. Matrika po uzavretí manželstva vystaví sobášny list a vykoná zápis do knihy manželstiev.

Potrebné doklady:

• žiadosť o uzatvorenie manželstva (tlačivo Vám poskytne Matričný úrad)
  • rodné listy oboch snúbencov
  • platné občianske preukazy oboch snúbencov
  • rozvedený žiadateľ + právoplatný rozsudok o rozvode
  • vdovec / vdova + úmrtný list predchádzajúceho manžela / manželky
  • maloletá osoba + povolenie súdu na uzatvorenie manželstva maloletému.
  • cudzinec: Cudzinec pred uzatvorením manželstva v Slovenskej republike je povinný predložiť matričnému úradu najmenej 14 dní pred uzatvorením manželstva tieto doklady:
    • rodný list,
    • doklad o spôsobilosti na uzatvorenie manželstva (nie starší ako 6 mesiacov),
    • doklad o štátnom občianstve,
    • doklad o pobyte,
    • potvrdenie o osobnom stave (nie starší ako 6 mesiacov),
    • úmrtný list zomrelého manžela (manželky, prípadne sobášny list zaniknutého manželstva, ak ide o ovdoveného cudzinca),
    • právoplatný rozsudok o rozvode /ak ide o rozvedeného cudzinca/, prípadne rozhodnutie príslušného orgánu o tom, že manželstvo je neplatné,
    • preukaz totožnosti - platný cestovný pas
    • Tieto doklady musia byť opatrené predpísaným overením, aby spĺňali dôkaznú moc verejnej listiny. Doklady musia byť preložené súdnym tlmočníkom.

Poplatky:

Sadzobník správnych poplatkov

Referendum a voľby

voľby

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Portál

Slovensko sk